Húsvéti gyerekdalok
Mikulás, adventi, karácsonyi énekek
Ha jó hangulatú, tematikusan felépített gyerekműsort szeretnél közösségednek, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Népszerű karácsonyi énekek, gyerekdalok
- Hull a pelyhes fehér hó
- Télapó itt van
- Suttog a fenyves zöld erdő
- Pattanj pajtás, pattanj Palkó
- Hull a hó, hull a hó, mesebeli álom
- Kiskarácsony, nagykarácsony
- Pásztorok, pásztorok örvendezve
- Mennyből az angyal
- Betlehemi királyok
- Csendes éj
- Ó, gyönyörüszép, titokzatos éj!
- Dicsőség mennyben az Istennek!
- Ó, szép fenyő
- Kirje, kirje, kis dedecske
- Pásztorok, keljünk fel
- Száncsengő
- Fehér karácsony (White Christmas)
- Halld az angyalok, énekét! Halld az angyalok énekét.. (Hark The Herald angels sing..Mendelssohn)
- Hát Boldog Karácsonyt!
- Legyen ünnep – Demjén Ferenc
- Csoda vár – Pintér Béla
- Gyere el a jászolhoz – Pintér Béla
A gyerekdalok és mondókák fontos építőkövek. A magyar gyerekdalok és mondókák a kultúrához való bekapcsolódás gyöngyszemei. Ritmizálnak, energetizálnak, kognitív- és mozgáskészséget egyaránt fejlesztenek. A fejlesztő bölcsis babamondókák, majd később az óvodás mondókák, dalok felszabadító hatásúak, könnyedséget és tettrekészséget egyaránt hoznak magukkal. A téli gyerekdalok tematikusan, az évszaknak megfelelően elevenítik fel az ide tartozó élményeket, melyek gyakran táncos gyerekdalokhoz is kapcsolhatók.
A téli gyerekdalok vidám hangulatot teremtenek a hideg hónapokban. Ezek a dalok gyakran mesélnek a hóesésről, a jégvarázslatról és a karácsonyi várakozás izgalmáról, színekről, illatokról, kedves élményekről. A Kiskarácsony-nagykarácsony, a Suttog a fenyves zöld erdő , a Télapó itt van, vagy a Hull a selymes fehér hó visszaadják a lélekmelengető, bekuckózós téli időszak hangulatait. A gyerekdalok kicsiknek tervezettek, hogy megfeleljenek a kisgyermekek életkori sajátosságainak és érdeklődési körének. Az új gyerekdalok friss színfoltot hoznak a gyermekdalok repertoárjába, új témákkal és dallamokkal lepik meg a kis hallgatókat.
A legjobbnak számító régi gyerekdalok korosztály szerint haladva kezdetben mindig erősen ritmizálnak, vagy más módon érnek el mély dallamtapadást, Ezáltal pedig mindig könnyen előhívhatóvá válnak. A legjobb régi gyerekdalok időtállóak és generációkon átívelő népszerűséget élveznek. Az Esik az eső, ázik a mező,a Hőc-hőc katona, Csíp-csíp csóka, Boci-boci tarka, Aki nem lép egyszerre vagy az Éliás, Tóbiás kezdetűek kifejezetten pattogó ritmusúak, mozgáshoz, tapshoz vagy egyéb ritmizációhoz kapcsolhatók.
A legismertebb gyerekdalok játékos formában segítik a gyermeket a világ és önmaga felfedezésében és megértésében. A taktilis, érintést is magába foglaló mondókák gerjesztik a jókedvet, személyes élménnyé téve a mélyebb elfogadást. A Ciróka maróka, a Csigabiga gyere ki, az Én is pisze, te is pisze vagy a Kerekecske gombocska mind ide tartozóak. Hangsúlyozzák, hogy a gyerekdalok sokszínűsége és szórakoztató volta elengedhetetlen a gyerek boldog és egészséges fejlődése számára.
A kifejezetten hangutánzó szavakat is tartalmazó óvodás mondókák mint az Ecc, pecc kimehetsz, Dirmeg-dörmög a medve, Cini-cini muzsika vagy a Csip-csip csóka rásegítenek a belső ritmizálásra, könnyen befogadhatóvá téve mondókát, ami gyakran hangzás és ritmus, hangzás és mozdulat.
A gyerekdalok fontos szerepet töltenek be a gyermekek kulturális és nyelvi nevelésében. A magyar nyelvterületen számos típusú gyerekdalt ismerünk, melyek között vannak hagyományos népdalok, mondókák, altatódalok és tanító dalok is. A hagyományos gyerekdalok vagy népdalok az ország különböző részeiről származnak, és gyakran generációkon át örökítődnek. Ezek a dalok gyakran tartalmaznak népi bölcsességeket, történeteket és hagyományokat, és jellemzően egyszerű, könnyen megjegyezhető dallammal és szöveggel rendelkeznek. A kortárs gyerekdalok modern témákat dolgoznak fel, gyakran humorral és játékossággal. A szövegek gyakran segítenek a gyerekeknek a világukkal kapcsolatos kérdések megértésében, vagy csak egyszerűen szórakoztatják őket.
A mondókák külön kategóriát képeznek. Ezek a versek gyakran rímesek és ritmusosak, és segítenek a gyermekek nyelvi fejlődésében, a beszéd, a szókincs és a ritmusérzék fejlesztésében. Az altatódalok a lefekvés előtti rituálé részét képezik, segítenek a gyerekeknek a nap végére megnyugodni és elaludni. Szövegeik gyakran nyugtatóak, és a szeretetről, a biztonságról szólnak. Végül a tanító dalok, amelyek célja, hogy játékos formában adjanak át hasznos ismereteket, például az állatokról, a színekről, a számokról vagy az ábécéről. Ezek a dalok segítenek a tanulási folyamatban, és hozzájárulnak a gyerekek fejlődéséhez. A mondókák nem csupán a szórakoztatást szolgálják, hanem az oktatás eszközei is. Segítenek a gyermekek finom motorikus készségeinek fejlesztésében, kézügyességük, ritmusérzékük javításában, hiszen sok mondóka mozgással, gesztusokkal, tapsolással vagy ujjjátékkal is kísérhető. Az ilyen tevékenységek fontosak a koordináció, az összpontosítás, a figyelem fejlesztése szempontjából.
A mondókákban gyakran találkozunk állatokkal, természeti jelenségekkel, mindennapi élethelyzetekkel, így a gyermek játékosan, észrevétlenül ismeri meg környezetét, társadalmát, a világ működését. A folyamat során fejlődik a nyelvi kreativitásuk, a szóbeli kifejezőképességük, és még a gondolkodásmódjuk is. A mondókákban rejlő szociális komponens sem hagyható figyelmen kívül. Közös mondókázás során a gyermek tanulja a csoportban való viselkedést, a másokkal való együttműködést, a sorban állást, a váltakozást. Az ilyen helyzetekben megélt közös élmények, örömök, sikerek hozzájárulnak a gyermek önbizalom- és közösségérzésének növekedéséhez. Végül pedig ne feledkezzünk meg arról, hogy a mondókák – a nevetést és az örömöt szolgálva – erősítik a szülő-gyermek kapcsolatot, hozzájárulva a szeretetteljes, biztonságos légkör kialakításához. A mondókázás tehát egyszerre szórakozás, tanulás, önkifejezés és szeretetmegnyilvánulás, amely egy életre szóló alapot adhat a gyermekek személyiségfejlődéséhez.